Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, czyli Aleksander Kamiński i “Kamienie na szaniec”

Bardzo interesuję się historią, więc często zdarza mi się sięgać po książki historyczne albo powieści, które powstały na podstawie prawdziwych zdarzeń. Szczególnie cenię sobie pozycje z czasów drugiej wojny światowej i to po nie najchętniej sięgam. Kilka dni temu po raz kolejny wzięłam się za czytanie “Kamieni na szaniec” i muszę przyznać, że znowu ta powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pamiętam, że była to lektura w szkole i wtedy także pozytywnie odebrałam tę książkę. Jeśli więc cenicie polskie powieści historyczne, to koniecznie musicie dać szansę Aleksandrowi Kamińskiemu i jego literaturze.

Bohaterowie z krwi i kości

Po przeczytaniu tej książki cały czas towarzyszy mi myśl, jak ja zachowałabym się, gdyby przyszło mi żyć w tak strasznych czasach. Czy ukrywałabym się? A może podjęłabym walkę z okupantem? Trudno jest to ocenić, teraz kiedy siedzi się w ciepłym mieszkaniu z kubkiem kawy, ale mimo to warto czytać takie powieści, aby uświadamiać sobie, że nic nigdy nie jest dane na zawsze.

“Kamienie na szaniec” to powieść, która opowiada o czasach drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie to członkowie Szarych Szeregów. Zośka, Alek i Rudy to postacie, które istniały naprawdę, a cała fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Trzech młodych chłopaków decyduje się podjąć walkę z okupantem, stawiają opór, nie chcą bezczynnie siedzieć i patrzeć, jak ich wolność jest coraz bardziej ograniczana. Nie chcę jednak zdradzać dalszych szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam do sięgnięcia po powieść i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat. 

Trudna historia Polski

“Kamienie na szaniec” to prawdziwy klasyk, jeśli chodzi o tego typu książki. Uważam, że każdy Polak powinien chociaż jeden raz ją przeczytać, aby uświadomić sobie, w jak dobrych czasach przyszło mu żyć. Fabuła jest tutaj spójna, przemyślana i bardzo ciekawie przedstawiona. Bohaterowie zostali ukazani bardzo dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Zachęcam każdego do czytania, bo warto.