Czy tak książka wciąż sprawdza się jako lektura szkolna?

Kamienie na szaniec ukazały się po raz pierwszy ponad osiemdziesiąt lat temu. Od tamtego czasu zmieniła się nie tylko rzeczywistość, w której żyjemy, ale i zmianom uległy ramy społeczne czy styl życia młodzieży. Wciąż jednak książka Aleksandra Kamińskiego znajduje się na obowiązkowej liście szkolnych lektur. Co takiego wyjątkowego prezentują kamienie na szaniec, że nadal omawiane są na zajęciach? I czy faktycznie lektura ta wciąż jest atrakcyjna dla dzisiejszej młodzieży?

Pewne wartości się nie zmieniają

Aleksander Kamiński pisze w Kamieniach na szaniec o pewnych wartościach, które nie ulegają zmianie. Są to przede wszystkim: przyjaźń, braterstwo, lojalność, miłość i honor. Siła jego książki tkwi także w tym, że opiera się na autentycznych wydarzeniach. Autor, twórca Szarych Szeregów oraz żołnierz Armii Krajowej, przedstawia zgrabne połączenie fikcji z tym, co faktycznie widział i przeżył. Akcja powieści rozgrywa się podczas II wojny światowej. Warto zaznaczyć, że sama książka została też podczas niej nielegalnie wydana. Następnie po zakończeniu wojny postanowiono wydać ją w oficjalnym wydawnictwie, co przyniosło jej o wiele większy rozgłos.

Czy jeśli dożyjemy jutra, wojna się skończy?

Kamienie na szaniec nie są brutalną i dosłowną historią, a jednak przerażają. Przerażają bezwzględnością wojny, wiecznym strachem, jaki towarzyszył jej uczestnikom, ale i pobocznym obserwatorom oraz niepewnością tego, czy uda im się dożyć następnego dnia. Powieść przy tym fascynuje precyzyjnym oddaniem realiów tamtych czasów oraz żywymi i barwnymi bohaterami. Wielu twierdzi, że trzech głównych bohaterów Kamieni na szaniec zostało stworzonych na podstawie prawdziwych przyjaciół samego Kamińskiego. Jednocześnie należy przyznać, że sama książka wyraźnie się zestarzała, przede wszystkim jeśli chodzi o jej język. Ten, choć prosty, czasami wydaje się zbyt odległy i nieprecyzyjny dla młodszych czytelników.